Edward the Emu National Tour

The award-winning Monkey Baa team brings to the stage the classic Australian tale of two emus searching for their identity.

With exceptional, world-class puppetry, a beautiful original score and inventive storytelling, the hilarious  and tender story of the two emus leads them to discover that the best thing you can be is… you!

Travelling to 48 venues on our National Tour starting at our home ARA Darling Quarter Theatre, Sydney, April 2020.

 


For all TOUR DATES & VENUES click on the tab on the right hand side

NSW
SydneyARA Darling Quarter Theatre04 April - 24 April
ParramattaRiverside Theatres29 April - 01 May
CasulaCasula Powerhouse Arts Centre02 May - 04 May
BelroseGlen Street Theatre06 May - 08 May
SutherlandSutherland Entertainment Centre12 May - 12 May
NowraShoalhaven Entertainment Centre20 October - 20 October
Wagga WaggaOrange Civic Theatre22 October - 14 May
GriffithGriffith Regional Theatre29 May - 30 October
DubboDubbo Regional Theatre02 November - 03 November
WyongThe Art House05 November - 06 November
Port MacquarieGlasshouse10 November - 10 November
TareeManning Entertainment Centre12 November - 12 November
TamworthCapitol Theatre16 November - 17 November
PenrithThe Joan20 November - 21 November
SA
Oaklands ParkMarion Cultural Centre15 May - 15 May
WA
EsperanceEsperance Civic Centre18 May - 19 May
AlbanyAlbany Entertainment Centre22 May - 22 May
MandurahMandurah Performing Arts Centre26 May - 26 May
MerridenCummins Theatre28 May - 28 May
PerthOctagon Theatre, UWA30 May - 30 May
KarrathaRed Earth Art Precinct02 June - 03 June
CarnarvonCarnarvon Civic Centre05 June - 05 June
GeraldtonQueens Park Theatre08 June - 09 June
NT
Alice SpringsAraluen Arts Centre13 June - 15 June
QLD
RockhamptonPilbeam Theatre18 August - 19 June
MackayMackay Entertainment and Convention Centre22 June - 23 June
BundabergMoncrieff Entertainment Centre27 August - 27 August
ToowoombaEmpire Theatre01 July - 01 July
BrisbaneBrisbane Powerhouse03 July - 04 July
LoganLogan Entertainment Centre07 July - 07 July
GympieThe Heritage Theatre Gympie10 July - 10 July
GladstoneGladstone Entertainment Convention Centre13 July - 14 July
TownsvilleRiverway Arts Centre16 July - 17 July
CairnsCairns Performing Arts Centre20 July - 21 July
AyrBurdekin Theatre24 July - 24 July
ClevelandRedland Performing Arts Centre27 July - 28 July
TAS
HobartTheatre Royal17 August - 19 August
DevonportDevonport Entertainment Centre21 August - 21 August
ACT
CanberraCanberra Theatre Centre24 November - 26 November
VIC
WangarattaWangaratta Performing Arts Centre07 August - 07 August
WyndhamWyndham Cultural Centre10 August - 11 August
Narre WarrenBunjil Place12 August - 13 October
WarragulWest Gippsland Arts Centre26 August - 26 August
BairnsdaleForge Theatre and Arts Hub28 August - 28 August
MilduraMildura Arts Centre02 September - 02 September
GeelongGeelong Performing Arts Centre04 September - 05 September
ColacColac Otway Performing Arts Centre08 September - 08 September
PortlandPortland Arts Centre10 September - 11 September

CAST: Edwina

Edwina the Emu

CAST: Edward

Edward the Emu

CAST: Tina Jackson

Zoo Keeper

CAST: Cameron Taylor

Zoo Keeper

CAST: Cam Ralph

Zoo Keeper

Cast Profile

CREATIVE: Eva Di Cesare

Writer & Director

CREATIVE: Isabel Hudsen

Set & Costume Designer

Isabel is an award-winning Set and Costume Designer. She has created designs for include Winyanboga Yurringa Directed by Anthea Williams, Every Brilliant Thing Directed by Kate Champion (Belvoir); American Psycho and Cry-Baby Directed By Alexander Berlage (Set Design), Razorhurst, The View Upstairs, She Loves Me (Hayes Theatre Co); Jess & Joe Forever, Tuesday (Belvoir 25a); The Rise And Fall Of Little Voice (Darlinghurst Theatre Co.); The Shifting Heart, Blackrock (Seymour Centre); Dry Land, She Rode Horses Like The Stock Exchange, The Walworth Farce, A Girl Is A Half Formed Thing, You Got Older (Kings Cross Theatre); King Of Pigs, Eurydices (Old Fitz); Little Borders (Old 505 Theatre); Chamber Pot Opera (Sydney Opera House, Edinburgh Festival, St Petersburg Season); Intersection, Journey’s

CREATIVE: Alice Osborne

Puppetry Director

Alice is a theatre maker who works collaboratively as a puppeteer, director, performer and movement artist. She was the Resident Puppetry and Movement Director for the Australian production of 'War Horse'. As dancer/puppeteer, Alice was a member of Compagnie Philippe Genty (Paris), touring internationally with the work 'Bolilic'. In Australia she worked extensively with My Darling Patricia. In 2015 she created the dance theatre work 'Falling Woman' with Halcyon Macleod as part of Performance Space's Buruwan (Island) season. She worked as Puppetry and Movement Director on 'The Splinter' by Hilary Bell for Sydney Theatre Company in 2012. In 2016/17 worked in that role again from development to realisation of Monkey Baa's adaptation of Jackie French's 'Diary of a Wombat'.

CREATIVE: Nate Edmondson

Composer & Sound Designer

Nate is an international, multi-award winning Composer and Sound Designer for stage and screen. Theatre credits include for STC: 'The Harp In The South' (Parts 1 & 2), 'Blackie Blackie Brown', 'Three Sisters', 'Cloud Nine', 'A Midsummer Night’s Dream', 'Romeo And Juliet'. For Belvoir: 'Mark Colvin’s Kidney', 'Mortido', 'Seventeen', 'This Heaven'. For Sydney Dance Company: 'Once We Were'. For Bell Shakespeare: 'Julius Caesar', 'A Midsummer Night’s Dream', 'The Tempest', 'Romeo And Juliet', 'Macbeth', 'The Winter's Tale' and many more. Nate won the 2016 and 2015 Sydney Theatre Awards for Best Score / Sound Design of an Independent Production ('Good With Maps', Misterman) and the 2016 Broadway World Award for Best Score / Sound Design of a Play (Leaves).

CREATIVE: Matt Cox

Lighting Designer

Matt’s career in theatre has spanned 15 years designing lighting in both Australia and the UK. During his time in London, Matt worked with student directors attending the Royal Academy of Dramatic Art (RADA), the Edinburgh Fringe Festival and John Stahl’s solo show 'Blindman'. He has designed numerous theatre productions including for Bangarra Dance Theatre: 'One’s Country', 'OUR Land People Stories', 'Blak', 'Belong'; for Carriageworks: 'Lake Disappointment'; for The Hayes Theatre Company: 'She Loves Me'; for Siren Theatre Co: 'The Trouble with Harry'; for Ensemble: 'Diplomacy'; for the Australian Chamber Orchestra: 'Reflections on Gallipoli'; for Marrugeku: 'Burrbgaja Yalirra'; for Musica Viva: 'Goldner String Quarte't; for Bell Shakespeare: 'Hamlet', 'Romeo and Juliet' and many more.